דף הבית » כללי » למה יש עלייה במספר במשקפיים? והאם אפשר לעצור אותה?

למה יש עלייה במספר במשקפיים? והאם אפשר לעצור אותה?

המספר שלכם במשקפיים גדל? סובלים מקוצר ראייה? אתם לא לבד. בין 30% ל-40% מהאנשים בישראל סובלים מקוצר ראייה. הפרעת הראייה הזו היא הנפוצה ביותר בעולם. הגיע הזמן להבין,  מדוע המספר במשקפיים עולה? והאם יש דרכים לעצור את ההחמרה של קוצר הראייה?

מה זה בעצם “מספר במשקפיים”?

המספר במשקפיים מסמל את מידת קוצר/רוחק הראייה. קוצר ראייה, או מיופיה, הוא מצב שבו מבנה העין אינו מאפשר לקרני האור להתרכז במיקום תקין על הרשתית אלאל לפניה. התוצאה היא ראייה מטושטשת של עצמים רחוקים. רוחק ראייה הוא מצב הפוך. ברוחק ראייה קרני האור מתרכזות מאחורי הרשתית, מה שמקשה על ראיית עצמים קרובים.

המטרה של עדשות המשקפיים או עדשות המגע היא להחזיר את מיקוד קרני האור למיקום התקני שלהן על הרשתית. אנשים הסובלים מקוצר ראייה יקבלו עדשה מסוג מינוס (-), ואנשים הסובלים מרוחק ראייה יקבלו עדשה מסוג פלוס (+). מידת החומרה של קוצר/רוחק הראייה תקבע את המספר של העדשה. לדוגמא, 1.0- הוא קוצר ראייה קל, 10.0- הוא קוצר ראייה קשה.

מהם הגורמים לעלייה במספר במשקפיים?

ישנן מספר סיבות שעלולות לגרום לעלייה במספר המשקפיים ביניהן:

  • גנטיקה: נטייה לקוצר ראייה עוברת בגנים. כאשר אחד ההורים סובל ממיופיה קיים סיכוי גבוה פי 2 שהילד יסבול מקוצר ראייה. כאשר שני ההורים סובלים ממיופיה הסיכוי גבוה פי 5.
  • חשיפה מועטה לאור יום: אור שמש טבעי נמצא כמרכיב חשוב בשמירה על בריאות העיניים. בשנים האחרונות מחקרים מראים שילדים שלא נחשפים מספיק לאור יום נוטים לפתח קוצר ראייה. הסיבה להשפעת אור השמש אינה ברורה לחלוטין.
  • שימוש מרובה בראייה מקרוב: אנשים רבים מסתכלים במשך רוב שעות היום בעצמים קרובים כמו פלאפון, מחשב, ספרים וכו’. חוסר האיזון בין הסתכלות לעצמים קרובים ורחוקים גורם לעין להתאים עצמה לראייה מקרוב. התאמה זו פוגעת בראייה למרחק.
  • חסימת ראייה בעין: כאשר ישנה חסימה בעין אחת במהלך הילדות, עלולה להתפתח מיופיה. חסימה יכולה להתרחש מפזילה, קטרקט מילדות, בעיה קרנית או חסימה אחרת (כמו שיער המסתיר את העין).

אם ניתן לעצור עלייה במספר במשקפיים?

בעבר השתמשו במשקפיים ועדשות מגע רק בשביל לתקן את עיוות הראייה. בכל פעם שהעיוות החמיר האופטומטריסט היה משנה את מספר המשקפיים. אך בשנים האחרונות מתפתחות טכנולוגיות המסייעות בהאטת ההחמרה של קוצר הראייה:

  • חשיפה לאור יום: כאמור, אור יום משפיע על בריאות העיניים. חשיפה מתונה וטבעית לאור יום יכולה ליצור השפעה חיובית ולמתן את התפתחות המיופיה.
  • טיפות עיניים: במקרים מסוימים שימוש בטיפות עיניים נמצא יעיל בעצירת התדרדרות הראייה. שימוש בטיפות עיניים ייחודיות צריך להיעשות רק בהמלצת אופטומטריסט מומחה.
  • עדשות ביופוקל או מולטיפוקל: עדשות ביופוקל או מולטיפוקל מפחיתות את המאמץ בראייה למרחקים שונים במקביל. ההקלה במאמץ נמצאה כמסייעת להאטת העלייה במספר במשקפיים.
  • עדשות לילה: עדשות Ortho-K פועלות על קרנית העין בלילה ומסייעות לראייה חדה במהלך היום.

האטת עלייה במספר במשקפיים רק עם אופטומטריסט מומחה

על מנת להתאים את הטיפול הנוכן ביותר עבורכם חשוב לבחור אופטומטריסט מומחה ומנוסה. בקליניקה של ארזה פרוכטר בתל אביב תוכלו לבצע בדיקת עיניים עם הטכנולוגיות החדשניות ביותר. ארזה היא אופטומטריסטית עם ניסיון של למעלה מ-30 שנה. היא ניחנת בגישה ייחודית ואישית להתאמת עדשות מגע ומשקפיים. עם טיפול נכון ואופטומטריסטית מקצועית ניתן להקל על שגרת החיים ולשפר את איכות הראייה.

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן